Dela nyhet
Vinterträning 2025/2026
25 sep, 18:36 0 kommentarer
Oavsett om vi vill det eller ej så närmar sig vintern.
Det är nu dags att planera för vinterträningen.
Vi har denna vintersäsong blivit tilldelade Gröndalsskolans gymnastiksal på måndagar klockan 18:00 till 20:00.
Den första timmen kör vi lekfull träning för i första hand de lite yngre ungodmarna. Men självklart är även äldre ungdomar välkomna.
Exempel på aktiviteter: hinderbana, stafetter, fotboll, innebandy, bollekar mm. Aktivitet bestäms av respektive ansvarig ledare.
Den andra timmen kör vi fysträning för alla. Här brukar det vara någon typ av cirkelträning med ett antal stationer med olika övningar.
För att detta nu ska fungera så behöver vi ledare till de olika passen. Det är fritt fram att skriva upp sig på ett eller flera pass under vintern.
Vi kommer försöka fixa ett par färdiga upplägg för det senare passet för de som inte har egna program att köra.
Ni anmäler er genom att fylla i detta dokument med ert namn på det/de pass vi vill hålla i.